Silné stránky: mapa k vašemu pokladu. Jak ovlivní výběr střední školy?

9. září 2024
Kateřina Málková, zakladatelka Smartee.cz
Doba čtení 5 min.
Pro většinu dětí je škola někdy mezi prvním a druhým stupněm synonymem pro povinnost. Ke konci základky se tento pocit často ještě zesílí. Je to jen něco, co je nutné k tomu, abyste „získali vysvědčení, maturitu, diplom“ a jednou z vás „něco bylo“. Ale já bych si přála, aby vás střední škola bavila a dávala vám smysl.
Výběr střední školy je proto často velkým zdrojem stresu. Kdo vám poradí, jak přistoupit k výběru správně? K tomu ještě přijímací zkoušky, nový kolektiv, náročnější program... Zdá se logické soustředit se na předměty, které nám jdou nejlépe, a oblíbené koníčky. Ale stačí to?

Ne tak docela.
Nedávno jsem se ptala teenagerů na jejich asociace se slovy „koníček“ a „práce“. Odpovědi na práci byly plné stresu, povinností a nepříjemného ranního vstávání. Ukázalo se, že většina z nich si automaticky myslí, že práce je nutné zlo. Prostě prostředek k výdělku. A to, že vás nebaví? To je normální.
Ale může to být jinak. Pokud se přizpůsobíme svým silným stránkám, může být práce (nebo škola) zdrojem radosti. Jenže problém je, že silné stránky se neprojevují jen v tom, co nás baví. Často jsou skryté v každodenních povinnostech nebo opakujících se úkolech. Projevují se také tehdy, když potřebujeme překonávat překážky.

Ještě jedna věc k zamyšlení. Když se deváťáků zeptáte „Baví vás škola?“, většina vám odpoví, že ne. Ale jakmile se ptáte „Co vás na škole baví?“, vždycky najdou něco pozitivního, i kdyby to byly jenom přestávky. Přístup, který se zaměřuje na hledání radosti i v běžných věcech, je velmi užitečný. Pomůže vám lépe pochopit vaše silné stránky a zorganizovat svůj život tak, aby takových okamžiků bylo více i tam, kde vyděláváte peníze.
8 mýtů o volbě budoucího povolání
  • Objevíš své talenty a získáš větší důvěru ve své schopnosti
  • Naučíš se vybírat povolání ve světě plném změn a nejistot
  • Najdeš obory a školy, které ti budou dávat smysl a bavit
  • Budeš mít jasno v tom, co je pro tebe důležité při výběru povolání
Interaktivní pracovní sešit ve formátu pdf (76 str.)
Teď vám nabídnu experiment

Vyberte si nějakou činnost, kterou děláte často – nemusí to být koníček, lepší bude nějaká pravidelná povinnost, která vám nepřipadá nijak vzrušující.

Zapište si odpovědi na tyto otázky:

  1. Co při tom vám jde snadno?
  2. Jaké dovednosti jste si díky této činnosti osvojili? Čemu jste se naučili? Jaké vaše vlastnosti se přitom projevují?
  3. Na co můžete být pyšní? Co se vám povedlo?
Na začátku to může být problém, proto doporučuji, abyste své odpovědi skutečně zapisovali. První varianty poznámek mohou být nicneříkající, ale postupně se naladíte a dokopete se k opravdovému pokladu. To, co spousta lidí neví je, že když hledáme svoje poslání, ve skutečnosti nehledáme nějakou profesi.
Teď přijde to nejzajímavější.

Kde byste mohli tyto dovednosti uplatnit tak, aby vás to bavilo?

Zkuste najít propojení mezi těmito dovednostmi a činnostmi, které vás opravdu baví.

Uvedu příklad:

Představte si, že pomáháte doma s úklidem. Možná vás úklid nebaví, ale musíte ho udělat. I v takové činnosti ale můžete najít své silné stránky:
  • Dokážete to zorganizovat. Když uklízíte, umíte si to rozdělit – nejdřív vysajete, potom vytřete podlahu a nakonec utřete prach. Víte, že takto práce půjde rychleji.
  • Zvládáte multitasking. Umíte u toho dělat víc věcí najednou – třeba pustit si hudbu nebo audioknihu a zároveň rychle uklízet. To vám pomáhá být efektivnější.
  • Máte smysl pro detail. Všimnete si každé skvrny nebo nepořádku, který ostatní přehlédnou. Tím pádem je váš úklid pořádně provedený a pokoj vypadá čistě.

Teď přemýšlejte, kde byste mohli tyto schopnosti uplatnit tak, aby vás to bavilo. Možná jste dobří ve vedení týmu, protože umíte úkoly dobře rozdělit. Nebo by vám šla práce, která vyžaduje přesnost a pečlivost, jako třeba design nebo editování videí.
Podívejte se na včelku, která létá z květu na květ. Baví ji to? Kdo ví. Ale její poslání je jasné: sbírá nektar a pyl, aby další včelky v úlu vyrobily med. I když se věnuje různým květinám, stále dělá to, co je pro ni důležité. Její dovednosti zůstávají stejné, i když prostředí a květiny se mění.

Podobně je to s lidmi. I v různých činnostech můžeme najít něco společného – naše talenty a silné stránky. Říká se tomu "přenositelnost". A právě tento „poklad“ by měl hrát klíčovou roli při výběru školy a budoucího povolání. To, co spousta lidí neví je, že když hledáme svoje poslání, ve skutečnosti nehledáme nějakou profesi, ale právě tyto dovednosti a činnosti, které nás naplňují energií a mohou se hodit v naprosto odlišných oborech.

Neomezujte se jen na školní známky a koníčky. Pátrejte hlouběji, objevujte své jedinečné dovednosti a talenty i tam, kde je neočekáváte uvidět. To vám pomůže zvolit profesní cestu, která uspokojí vaše materiální potřeby, ale zároveň bude naplňovat.
Chcete vybrat takovou školu, která bude bavit a zároveň nastartuje vaši úspěšnou profesní budoucnost?
Tyto publikace a kurz Vám s tím zaručeně pomohou
E-book (pdf, 43 str.) Vám pomůže podívat se na výběr střední školy očima dítěte a uvidět, v čem se přístup dětí liší od přístupu dospělých. Dokážete více porozumět svému dítěti a díky připraveným otázkám začít se s ním/ní bavit o výběru střední. Najdete v něm informace o novinkách v přijímacím řízení pro rok 2024, odkaz na katalog středních škol a radu, jak se v něm orientovat, důležité termíny přijímačkového roku a doporučení k návštěvám veletrhů.
Interaktivní pracovní sešit-trénink pro žáky 8. a 9. tříd základních škol (76 str., pdf). Krok za krokem provede teenagera procesem sebepoznání, pomůže pojmenovat talenty a silné stránky nejen v rámci školních předmětů, naučí vybírat povolání ve světě, který se neustále mění.
Pomohl už více než 3000 žákům. Sešit využívají ve výuce téměř 500 základních škol.

Online kurz pro žáky 8. - 9. tříd základních škol a víceletých gymnázií. K výběru střední školy se můžete připravovat postupně a s předstihem. Díky kurzu se Váš teenager naučí rozumět sobě, dokáže se zorientovat ve velké nabídce oborů a škol, stanovit si kritéria výběru a nahlédne do své dospělé budoucnosti nejen z profesního úhlu pohledu. Kurz podpoří jeho nebo její sebevědomí a sebedůvěru, naučí stanovovat si profesní cíle a podpoří vnitřní motivaci.