"SPRÁVNÁ STŘEDNÍ"

zajímavá zadání jen 15 minut denně
online z pohodlí svého domova
doporučení oborů s výhledem do budoucnosti
s osobní podporou zkušené kurátorky
online kurz pro osmáky a deváťáky
pomůže vybrat střední školu a hravě zvládnout
jedno z nejsložitějších rozhodnutí pro celou rodinu
Absolvujte kurz samostatně, nebo ve skupině s podporou kurátora, anebo si vyberte variantu individuální spolupráce s poradcem
Ve školách na projektových dnech věnovaných volbě povolání se neustále setkávám s tím, že ještě v druhé polovině října 2/3 deváťáků stále neví, na jaké střední školy budou podávat přihlášky. Dětem dělá problém pojmenovávat svoje pozitivní vlastnosti, mluvit o tom, co se jím povedlo. Také vůbec netuší, jaké mají možnosti, jaké obory a povolání existují a jak se v tom všem zorientovat. Na střední se hlásí početně silnější ročníky. Pečlivý výběr oboru a plánování vzdělání se teď opravdu vyplatí a je dobré začít s předstihem již v 8. třídě.
Syn je v 8. třídě, do výběru se nijak nehrne. Na všechny otázky odpovídá "Nevím..."
Nevím, jak se správně rozhodnout, k čemu bych se hodila, popřípadě co by mne bavilo.
Dcera si umínila, že chce studovat taneční konzervatoř. Proboha, vždyť se tím neuživí. Jak ji říci, že by se měla porozhlédnout také po něčem jiném?
Mám tolik různých zájmů, baví mne hodně věcí, že si vůbec neumím vybrat směr, kterým bych se měl ubírat.
Vím, že neudělám přijímačky z matematiky, ale chci mít maturitu, protože povolání, o kterém sním, se vyučuje na vysoké škole. Co mám dělat? Učitelka mi řekla, že jedině učňák.
Vůbec nevím, kde mám začít. Netuším, jaké mám možnosti a jaké školy a obory existují.
Chci se stát streamerem, ale to se na žádné škole nevyučuje. Potřebuji vůbec nějaké vzdělání?
Chtěl(a) bych studovat školu, která mne bude bavit a také bych chtěl(a), aby mi mamka více věřila. Potřebuji sebevědomí, abych zvládla maturitní obor.
Chybí mi motivace a tak se bojím, že se na maturitní obor vůbec nedostanu.

Program a cíle online kurzu

soustředíme se na silné stránky, pochopíme, v jakých činnostech se ti může dařit,
podpoříme sebedůvěru a motivaci, uvědomíme si, na čem bude třeba zapracovat,
naznačíme vzdělávací plán, zvážíme si různé školy a alternativní cesty,
naučíme se plánovat profesní cestu, výběr střední školy nebude náhodný, už po střední budeš mít určitě "něco v ruce".
Lekce 0. Vítej v kurzu - seznamovací lekce
Přesto, že každý účastník v kurzu pracuje na úkolech individuálně, kurz zahajujeme společným sobotním online setkáním. V tomto týdnu tvým úkolem bude naladit se na práci, připravit si všechny pracovní listy a také se zapsat na individuální online konzultaci, na které probereme všechny tvoje úvahy o střední škole, popovídáme si o tvých zájmech a úspěších. Na základě této konzultace v průběhu kurzu ti budu doporučovat různé školy a obory a společně budeme ladit tvoji vzdělávací cestu.

V této lekci Tě čeká 4 videa, harmonogram kurzu a 1 individuální online setkání.
Lekce 1. Ideální střední škola
Tvůj záměr a představivost určují tvoji cestu. To platí i pro výběr vzdělání. V této lekci se zaměříme na výběr povolání v kontextu celého života. Odpovíš si na otázky: K čemu potřebuji vzdělání? Co očekávám od střední školy? Co je pro mne práce? A co znamená úspěch? Jak vzdělání mi může pomoci plnit moje sny? Zamyslíš se nad tím, co ovlivňuje tvá rozhodování. Napíšeš si seznam svých osobních cílů a stanovíš si kritéria pro výběr střední školy.

V této lekci Tě čeká 4 videa, 1 audio podcast a 3 úkoly.
Lekce 2. Silné stránky a povolání
Používat v práci své silné stránky chce odvahu. Většina lidí si totiž myslí, že k úspěchu vede dřina a překonání slabin. V této lekci se naučíš pojmenovávat svoje talenty a schopnosti. Budeme je hledat ve školních předmětech, mimoškolních zájmech a zcela obyčejných činnostech. Pochopíš, co spojuje tvoje dětské záliby, současné zájmy a budoucí povolání. Uvidíš, že už dnes máš co nabídnout a získáš několik tipů na povolání, které se ti hodí.

V této lekci najdeš 4 videa, 2 audio podcasty, 4 úkoly a 1 individuální online setkání.
Lekce 3. Přehled škol, výběr oborů
Listovat v katalozích oborů, studovat stránky škol může být velká výzva stejně, jako vyhledávat vhodnou pracovní nabídku na pracovních portálech. V této lekci hravě zvládneš vyhledat školy v tvém okolí, o kterých si možná dokonce nikdy neslyšel(a). Vytvoříš si seznam zajímavých oborů, uvidíš různé alternativní profesní cesty, kterými se můžeš vydat. Nahlédneš do budoucnosti některých povolání.

V této lekci Ti pomohou 3 videa, 2 úkoly a speciální vizuální katalog maturitních oborů.
Lekce 4. Tvoje budoucnost: vzdělávací a profesní vize
Tento kurz Tě vede nejen k sebepoznání a poznání různých možností profesního uplatnění, ale pomáhá odpovědět na otázku: "Jak seberealizace v povolání mi pomůže žít kvalitní život a mít dobré uplatnění bez ohledu na okolnosti?" V tomto kroku dospěješ k finálnímu rozhodnutí, naplánuješ si návštěvy škol a přípravu k přijímacím (nebo talentovým) zkouškám. Dozvíš se, jak vyhodnotit svoje šance na přijetí a s jistotou dosáhnout svého cíle.

V této lekci na Tebe čeká 4 videa a 3 závěrečné úkoly.
Bonusové materiály
 • Harmonogram kurzu, aby si mohl(a) naplánovat jednotlivé kroky
 • Všechny pracovní listy, které si můžeš stáhnout najednou
 • Otázky ke dnům otevřených dveří
 • E-book "Správná střední! Jak na to?"
 • E-book "Robotika" ze série průvodce moderními obory
týdnů. Krátké videolekce a audiopodcasty (5 - 10 min.) a textová zadání s vysvětlením. Všechna zadání jednoduše zapadnou do běžného harmonogramu osmáka nebo deváťáka
Maximální počet účastníků v kurzu. Vzhledem k individuálnímu přístupu a zpracování písemných doporučení větší počet bohužel není možný
2 individuální konzultace,
14 pracovních listů
Originální katalog maturitních oborů
Seznam otázek ke dnům otevřených dveří
Hybridní forma kurzu: minilekce a samostatné úkoly na platformě Thinkific, osobní online konzultace, online podpora v průběhu kurzu v uzavřené skupině v messengeru Telegram
Stáhněte si podrobnější program kurzu, obsah různých variant (samostatně, se skupinou a individuálně) a odpovědi na časté dotazy (také ve formátu pro pohodlnější čtení na smartphonu)
O tom, který způsob práce ti bude vyhovovat více, v čem se ti může dařit, hodně napoví tvoje dnešní zájmy, přístup ke škole, komunikace s kamarády.

Proč právě kurz a s čím mi pomůže?

Ve 14ti vybírat si povolání "na celý život" je těžké a popravdě není ani možné. Na druhou stranu je důležité se naučit o své budoucnosti rozhodovat, dobře si vybrat střední, na které se ti bude dařit, a která odstartuje tvůj profesní život.
Jediným zdrojem spolehlivých informací o tvých schopnostech a předpokladech jsi ty. Testy mohou podpořit sebepoznání, ale nedokážou spolehlivě určit, které z tvých schopností se vyplatí rozvíjet.
Mnoho povolání, která budou aktuální za 5 nebo 10 let, ještě vůbec neexistuje, přesto už dnes jsou náznaky trendů, které je důležité brát v potaz.
Odbornost je a vždy bude konkurenční výhodou. Zároveň existují návyky, které se ve škole nevyučují. Výběr střední školy ti pomůže pochopit, které z nich potřebuješ rozvíjet paralelně se studiem.
Vědci z Británie a Austrálie pozorovali několik stovek lidí a jejich spokojenost s životem a prací po dobu více jak 30 let. Zjistili, že ti nejšťastnější a nejúspěšnější si již na střední utvářeli představy o práci a o svém dospělém životě.
Chytré plánování vzdělání ti v budoucnu pomůže bezbolestně zvládat pracovní změny a dosahovat svých osobních cílů bez ohledu na proměnlivý a nepředvídatelný svět. Nedávná britská studie (2019), která po dobu 10 let sledovala profesní postup mladých lidí, kteří v 15ti letech využili služeb kariérového poradenství, ukázala nejen jejich spokojenost s výběrem povolání. Tito lidé oproti svým vrstevníkům mají o 8 a více % vyšší příjmy.

Kateřina Málková
autorka a kurátorka kurzu
Do roku 2016 ředitelka pro rozvoj Bezones, a.s., start byznys platformy pro firmy a podnikatele, poradenství pro začínající podnikatele (mimo jiné kouč pro startupy v projektu Czechekosystem agentury Czechinvest). V letech 2002 - 2010 jednatelka soukromé společnosti ve stavebnictví, zodpovídala za finanční, procesní a personální řízení. Spolupráce s Jihočeskou hospodářskou komorou, se společnostmi Blockchain.info a Minebox, Trido, Servis Climax, VPO Protivanov, Sulko, Otherm, Paramont CZ aj.

Promovala v roce 1998 v oborech "Finance a bankovnictví" a "Hospodářská politika a správa", absolventka Diplomatické akademie Cyrila Svobody (hlavní program), absolventka tréninkového programu "Vědomá volba povolání" Smart Course a vzdělávacího programu "Proforientator budoucnosti" Školy kariérního managementu.
zakladatelka Smartee, projektu na podporu profesního sebeurčení mládeže,
autorka pracovních sešitů "8 mýtů o volbě budoucího povolání. Reloaded", které v současné době používá ve výuce přibližně 390 základních škol,
lektorka kvalifikačních programů v kariérovém poradenství pro pedagogy ze základních a středních škol (více jak 500 odškolených hodin),
vedoucí projektových dnů "Moje budoucnost, moje volba" na základních školách.

Jste rodič a uvažujete o kurzu pro svého syna nebo svoji dceru? Pak

- vaše rodičovské argumenty, obavy a pochybnosti budou uslyšeny a pochopeny, vaše dospívající dítě dostane od vás tu nejdůležitější podporu, na kterou si bude pamatovat celý svůj život,
- ušetříte spoustu času, protože nebudete muset obíhávat různé školy a vzdělávací veletrhy (které se letos možná ani neuskuteční), zkoumat studijní plány oborů ve snaze pochopit, který z nich odpovídá schopnostem a předpokladům vašeho teenagera,
- jak napsala maminka jedné úžasné slečny, která dnes studuje pedagogickou střední školu, „dnes mám mnohem klidnější spánek",
- čím samostatnější bude váš teenager, tím více času budete mít pro sebe a pro své možná už dávno zapomenuté zájmy nebo pro restart své vlastní kariéry, a také méně obav o jeho nebo její budoucnost,
  - vaše dítě bude připraveno na značné ekonomické změny, které nastartovala současná situace, a které se projeví na trhu práce za 4 roky, kdy zrovna bude vycházet střední školy.
   Co říkají absolventi našich programů
   Lukáš, 15 let
   Odcházel jsem z kurzu s tím, že vím, který další krok mám udělat. Mám jistotu, kterou střední školu chci studovat, takže teď budu zjišťovat další informace, abych si vybral dobře. Mám více motivace se učit, protože teď už chápu, jaký to má smysl, i když občas to může být nuda. Lukáš je už dnes úspěšným absolventem střední školy, kterou si vybral sám a na které patřil k jedním z nejlepších studentů.
   Aneta, studentka SŠ
   Donutilo mne to k tomu, abych se zamyslela nad tím, zároveň co mne baví a v čem můžu být užitečná! Zjistila jsem, že práce nemusí být přesně to, co jsem si vysnila, ale i tak na ní jde vždycky najít něco pozitivního. Aneta studovala obor, který ji doporučili rodiče přesto, že se původně chtěla hlásit na policejní střední školu. Po programu se zbavila zklamání s učiněné volby, ale rozhodla se, že svůj směr stejně zkusí.
   Dagmar, 14 let
   Díky tomuto programu jsem si uvědomila, že jdu správným směrem. Neobyčejné hry, úkoly a přátelská atmosféra. Podpora osobních názorů. Smartee pomáhá vyznat se v sobě, doplnit chybějící informace, nutí zamyslet se nad svoji budoucností a dává rozhled. Je to super možnost jak se vyznat v sobě.
   Michal, 14 let
   Je to zajímavé a poučné. Mám o čem přemýšlet. Obrovský náboj pozitivních emocí, mnoho nových známých. Silná motivace k dosažení vytyčených cílů. Tento trénink je velký posun nejen k tomu, aby člověk přemýšlel, ale také aby se rozhodl a něco udělal. Netradiční systém profesní orientace.
   Michal Navrátil
   táta Vítka, majitel firmy Picas
   Vítek se k našemu velkému překvapení rozhodl pro studium v Anglii a to ještě před absolvováním vašeho kurzu nechtěl ani slyšet o tom, že by studoval na škole, kde by musel být na internátě. Přijali ho na školu Portsmouth. Bude tam studovat ekonomii, psychologii a business. Podle vyjádření školy je to dobrá kombinace. Musím říci, že opravdu na mne ve volbě povolání začal působit sebejistěji. Evidentně začíná tušit co asi přibližně chce a jde si za tím, i když ví, že musí kvůli tomu zabrat více než kdyby šel na školu v Čechách. Díky Vašemu kurzu si nastartoval zajímavou budoucnost. Ještě jednou děkuji za to.
   Kateřina Studnicová
   maminka Tey
   Chtěla jsem Vám poděkovat za profesionální přístup na víkendovém kurzu. Dcera byla nadšená, cítila podporu vás všech. Měla jsem pocit, že vyšla ven z kurzu jako sebevědomá dívka. Věřím, že jí ta cvičení budou ku prospěchu :) Také si pochvalovala i práci ve skupině, obvykle před chlapci má tendenci se moc neprojevovat, ale Vám se to zřejmě nějak povedlo, protože jsem si všimla ten večer kromě nadšení i smutku. Tea si absolutně samostatně vytvořila plán kroků, které potřebuje podniknout k výběru a je si jistá vlastní volbou. Uvědomila jsem si, že teď mám dokonce klidnější spánek.
   student 1. ročníku Střední průmyslové školy Purkyňova, Brno
   Filip
   "Mezi mé koníčky patří e-sport a posílování. Také jsem taková třídní vrba, vždy se snažím vyslechnout spolužáky a podpořit je, když jím není dobře. Od 13 přemýšlím nad tím, že bych chtěl podnikat. Rodiče mne v tom podporují. Také mi jde matika. Výsledky profesních testů mne vedly k Managementu sportu nebo Podnikání. Podal jsem přihlášku na sportovní gymnázium, ale cítil jsem, že to není ono. Vůbec jsem si neuvědomoval, že ve fyzice téma elektrický proud chápu velmi snadno. Díky aktivitám ve Smartee jsem začal přemýšlet právě o těchto směrech. Nakonec jsem podával přihlášky na Autotronika a Mechanika Elektrotechnika. Napoprvé jsem se dostal na druhý obor, na první sice ne, ale rozhodl jsem se, že se nebudeme odvolávat. Studuji jednu z nejlepších technických škol v Brně, jsem se svým výběrem spokojený."

   "Správná střední"

   registrace na online kurz
   5650
   Aktuální termín

   * Cena je konečná a neobsahuje DPH (nejsem plátce).
   Kurz můžete uhradit v průběhu odeslání objednávky platební kartou, anebo později na fakturu, kterou Vám zašlu po zpracování objednávky. Po odeslání objednávky obdržíte její automatické potvrzení. Podmínky poskytnutí služby se řídí Všeobecnými obchodními podmínkami.
   Click to order
   Objednání online kurzu "Správná střední"
   Total: 
   Jméno, příjmení (zákonný zástupce)
   Váš e-mail
   Telefonní číslo
   Fakturační adresa
   Objednávám pro
   Jak se jmenuje (jméno a příjmení)? Do jaké třídy chodí?
   V souladu s evropským nařízením pro ochranu osobních údajů GDPR poskytuji souhlas ke zpracování osobních údajů dítěte ve věku do 16 let v rozsahu JMÉNO, PŘÍJMENÍ a E-MAILOVÁ ADRESA po dobu 1 roku pro poskytnutí přístupu k online kurzu a Mailchimp pro e-mailovou podporu v průběhu kurzu.
   Do tohoto pole prosím napište SOUHLASÍM
   Payment method
   Program a průběh kurzu, termíny pro školní rok 2021/22
   a odpovědi na časté dotazy rodičů.