smartee.cz

"SPRÁVNÁ STŘEDNÍ"

zajímavá zadání jen 15 minut denně
nemusíš být v určitou hodinu online
kombinace videolekcí a osobního poradenství
individuální doporučení oborů a škol s výhledem do budoucnosti
pomůže vybrat střední školu a hravě zvládnout jedno z nejsložitějších rozhodnutí pro celou rodinu
online kurz pro žáky 8. a 9. tříd
Syn je v 8. třídě, do výběru se nijak nehrne. Na všechny otázky odpovídá "Nevím..."
Nevím, jak se správně rozhodnout, k čemu bych se hodila, popřípadě co by mne bavilo.
Dcera si umínila, že chce studovat taneční konzervatoř. Proboha, vždyť se tím neuživí. Jak ji říci, že by se měla porozhlédnout také po něčem jiném?
Mám tolik různých zájmů, baví mne hodně věcí, že si vůbec neumím vybrat směr, kterým bych se měl ubírat.
Vím, že neudělám přijímačky z matematiky, ale chci mít maturitu, protože povolání, o kterém sním, se vyučuje na vysoké škole. Co mám dělat? Učitelka mi řekla, že jedině učňák.
Vůbec nevím, kde mám začít. Netuším, jaké mám možnosti a jaké školy a obory existují.
Chci se stát streamerem, ale to se na žádné škole nevyučuje. Potřebuji vůbec nějaké vzdělání?
Chtěl(a) bych studovat školu, která mne bude bavit a také bych chtěl(a), aby mi mamka více věřila. Potřebuji sebevědomí, abych zvládla maturitní obor.
Chybí mi motivace a tak se bojím, že se na maturitní obor vůbec nedostanu.
Výběr střední školy je první dospělé profesní rozhodnutí, které dokáže potrápit celou rodinu. Příprava k přijímačkám, stres, nejistota, diskuze o dobré uplatnitelnosti v oboru, přemlouvání, domlouvání, kompromisy. Listování v katalogu středních škol se zvláštním pocitem, že nevíš, co v něm hledat a jak se vyznat v nabídce téměř 6000 středoškolských oborů a více jak 8000 vysokoškolských.
S online kurzem "Správná střední" nemusíš netrpělivě čekat až na podzimní veletrhy škol. Budeš mít čas a klid na přípravu k přijímacím zkouškám. Na podzim již budeš vědět, na které školy chceš podávat přihlášky.

S čím kurz pomůže a z čeho se skládá?

budeš mít jasno, na které střední školy chceš podávat přihlášky,
na veletrhy škol a dny otevřených dveří zamíříš, aby sis v klidu ověřil(a) svůj předběžný výběr a doplnil(a) chybějící informace,
soustředíš se na své silné stránky a jejich rozvoj a využití,
začneš si více věřit, uvědomíš si, o čem sníš a k čemu směřuješ,
zvážíš si různé školy, pochopíš, jak vyhodnotit svoje šance na přijetí a vybrat si dobře, zorientuješ se v oborech na vysokých školách a nepodceníš přípravu,
naučíš se plánovat dosahování snů a rozhodovat o výběru povolání, výběr střední školy nebude náhodný, už po střední budeš mít určitě "něco v ruce".
13 video lekcí s úkoly a pracovními listy, otázky ke dnům otevřených dveří a další užitečné materiály. Online podpora kurátora v messengeru Telegram nebo Whatsapp. Individuální zpětná vazba k úkolům.
3 online konzultace (každá 90 min.), test motivů a hodnot, individuální podpora a písemná rekapitulace s doporučením konkrétních škol, oborů a povolání
Katalog oborů a povolání (střední, vyšší odborné a vysoké školy cca 70 str.). Propojení středoškolských oborů s obory na vyšších odborných a vysokých školách, příklady povolání.
Lekce 1. Výběr "nanečisto". Nauč se vybírat povolání
Hned z úvodních lekcí kurzu pochopíš, jak vybírat povolání ve světě, který je nestabilní a nepřehledný. Principy, kterým se naučíš, ti budou sloužit celý život. Již v prvních krocích dokážeš pojmenovat své schopnosti, spojovat své zájmy s možnostmi vydělávat peníze.

V této lekci najdeš 6 videí, 4 úkoly a pracovní listy

1.0. Naše rozhodnutí ukážou, kým doopravdy jsme...
1.1. Vítej v kurzu
1.2. Vlastnosti a schopnosti
1.3. Koníčky a zájmy
1.4. Výběr z možností
1.5. Vytváření možností

Lekce 2. Kdo jsem a co chci? Základ správné volby
Používat v práci své silné stránky chce odvahu. Většina lidí si totiž myslí, že k úspěchu vede dřina a překonání slabin. Vytrvalost skutečně přináší plody, ale ve spojení se silnými stránkami. V této lekci se naučíš pojmenovávat svoje talenty a schopnosti. Budeme je hledat ve školních předmětech, mimoškolních zájmech a zcela obyčejných činnostech. Uvidíš, že už dnes máš co nabídnout a získáš několik tipů na povolání, která se ti hodí.

V této lekci najdeš 4 videa a 4 úkoly s pracovními listy

2.1. Koníčky a zájmy: hlubší zkoumání
2.2. Školní předměty a témata
2.3. 100 snů, záměrů a přání. Životní cíle a sny jako kritérium výběru povolání

Lekce 3. Zalistuj si v katalogu, uvidíš různé cesty
Vytvoříš si seznam zajímavých oborů. Listovat v katalozích oborů, studovat stránky škol může být velká výzva stejně, jako vyhledávat vhodnou pracovní nabídku na pracovních portálech. V této lekci hravě zvládneš vyhledat školy v tvém okolí, o kterých si možná dokonce nikdy neslyšel(a). Vytvoříš si seznam zajímavých oborů, uvidíš různé alternativní profesní cesty, kterými se můžeš vydat. Nahlédneš do budoucnosti některých povolání.

V této lekci najdeš unikátně koncipovaný katalog oborů. Na více než 70 stránkách seznámíš se s mnoha profesními směry a příklady povolání které tě možná hned nenapadly, ale mohou se stát těmi pravými pro tebe. V katalogu najdeš středoškolské a vysokoškolské obory.

3.0. Výběr oboru, plánování vzdělání
3.1. Přírodovědné obory
3.2. Práce s lidmi
3.3. Obory spojené s informacemi
3.4. Práce s technikou a technologiemi
3.5. Práce s materiály
3.6. Tvůrčí a řemeslné obory
Lekce 4. Vyber si nejlepší strategii
V tomto kroku dospěješ k finálnímu rozhodnutí, naplánuješ si návštěvy škol a přípravu k přijímacím (nebo talentovým) zkouškám. Dozvíš se, jak vyhodnotit svoje šance na přijetí a s jistotou dosáhnout svého cíle.

V této lekci na Tebe čekají 1 video a 2 závěrečné úkoly.

4.1. Kritéria volby a finální výběr
4.2. Přihlášky, přijímačky, odvolání: užitečné odkazy a informace
4.3. Rady ke zvládnutí trémy a stresu
Bonusové materiály
 • Všechny pracovní listy, které si můžeš stáhnout najednou
 • Otázky ke dnům otevřených dveří
 • E-book "Správná střední! Jak na to?"
 • E-book "Robotika" ze série průvodce moderními obory
Chodíš do 8. nebo 9. třídy, uvažuješ o studiu odborné střední školy a vybíráš z maturitních oborů. Chceš, abys po střední škole měl(a) něco v ruce.
Máš různorodé zájmy, jsi aktivní, baví tě hodně věcí, ale máš problém zorientovat se v široké nabídce oborů a vybrat si ty, které mají pro tebe smysl a perspektivu. Samozřejmě bys také chtěl(a), aby tě střední škola bavila.
V rodině máte různé názory na výběr oborů, potřebuješ si pečlivě zvážit všechny varianty a možná uvidět další.
Učíš se dobře, jednou z variant je gymnázium, přesto bys raději studoval(a) něco konkrétního.
Nechceš "slepě" věřit výsledkům testů anebo něčím doporučením. Potřebuješ porozumět tomu, jak svoje schopnosti a talenty využít a rozvíjet co nejlépe.
Cítíš, že toto rozhodnutí je velké, ale nevíš, jak začít, jaké informace o školách jsou důležité, kde je hledat a jak vyhodnotit. A ze všech těch otázek dospělých "Už máš vybráno? Víš co chceš studovat?" jde hlava kolem.

Tento kurz je pro tebe, pokud...

Kurz běží na online platformě Thinkific s velmi intuitivním ovládáním v češtině. Krátké videolekce v délce 5-15 min. lehce zapadnou do tvého obvyklého harmonogramu.
Kurz je vytvořen na základě 6ti-letých zkušeností s online a osobním poradenstvím tak, aby to zvládli všichni osmáci a deváťáci, i když mají spoustu učení, doučování, koníčky, tréninky, kroužky a také potřebuji čas na odpočinek. Všechny úkoly plníš vlastním tempem ve vymezeném čase.
Kurz se skládá ze 4 modulů. Na každý budeš potřebovat 1 týden. Ale pokud na některé úkoly budeš potřebovat trochu více času, jednoduše si kurz protáhneš. Dostup k materiálům kurzu budeš mít 6 měsíců.
Kurzem tě budu provádět individuálně. Abys věděl(a), kdy a co máš dělat, hned na začátku kurzu se spojíme v messengeru Telegram nebo WhatsApp. Dvakrát v týdnu dostaneš odkaz na aktuální úkoly, tipy k jejich splnění a rady k výběru střední školy.
Ke klíčovým úkolům samozřejmě získáš individuální písemnou zpětnou vazbu a doporučení oborů. Požádám tě totiž o zaslání nafocených pracovních listů k úkolům do soukromého chatu nebo e-mailem. Do tohoto chatu mi budeš moci posílat svoje dotazy.
Třikrát se potkáváme online na osobních konzultacích. Probereme tvoje úvahy o středních školách, prozkoumáme hlouběji tvoje zájmy a motivaci, abychom společně dospěli k nejlepším variantám škol.

Chodím do školy a nemám moc času. Zvládnu kurz samostatně? Co když něčemu nebudu rozumět?

Kdybych se měla odhlédnout zpátky, moje jediná cesta byl gympl, protože jsem vůbec nevěděla čím chci být ani co chci dělat. Kurz a konzultace mi otevřeli mnoho cest a spoustu jiných možností. Zatím je mi nejbližší akademie a nebo administrativa EU, pořad se rozmýšlím. Chtěla bych vám moc poděkovat za veškerou pomoc a za všechny rady. Přeji hodně štěstí.
(Foto je ilustrační)
Anna P., žákyně 9. třídy, 14 let
2 individuální online konzultace, kurz "Správná střední"
Bylo velmi užitečné dozvědět se něco nového o vlastním dítěti a jeho úvahách o budoucnosti. Syn získal srozumitelné informace, jak uvažovat o povoláních, která ho zajímají, kde hledat informace a jak s nimi naložit, jaké možnosti studia má k dispozici. Děkujeme!!!
(Foto je ilustrační)
Julie P., máma Kuby, 14 let
individuální online konzultace
"Mezi mé koníčky patří e-sport. Také jsem taková třídní vrba, vždy se snažím vyslechnout spolužáky a podpořit je, když jím není dobře. Od 13 přemýšlím nad tím, že bych chtěl podnikat. Rodiče mne v tom podporují. Také mi jde matika. Výsledky profesních testů mne vedly k Managementu sportu nebo Podnikání. Podal jsem přihlášku na sportovní gymnázium, ale cítil jsem, že to není ono. Vůbec jsem si neuvědomoval, že ve fyzice téma elektrický proud chápu velmi snadno. Díky aktivitám ve Smartee jsem začal přemýšlet právě o těchto směrech. Nakonec jsem podával přihlášky na Autotronika a Mechanika Elektrotechnika. Napoprvé jsem se dostal na druhý obor, na první sice ne, ale rozhodl jsem se, že se nebudeme odvolávat. Studuji jednu z nejlepších technických škol v Brně, jsem se svým výběrem spokojený."
Filip, 17 let, 2. ročník SPŠ Purkyňova, Brno
Chtěla jsem Vám poděkovat za profesionální přístup na víkendovém kurzu. Dcera byla nadšená, cítila podporu vás všech. Měla jsem pocit, že vyšla ven z kurzu jako sebevědomá dívka. Věřím, že jí ta cvičení budou ku prospěchu :) Také si pochvalovala i práci ve skupině, obvykle před chlapci má tendenci se moc neprojevovat, ale Vám se to zřejmě nějak povedlo, protože jsem si všimla ten večer kromě nadšení i smutku. Tea si absolutně samostatně vytvořila plán kroků, které potřebuje podniknout k výběru a je si jistá vlastní volbou. Uvědomila jsem si, že teď mám dokonce klidnější spánek.
Kateřina S., máma Tey, 14 let, víkendový program
Kateřina Málková
autorka a kurátorka kurzu
zakladatelka projektu SMARTEE, kariérová poradkyně
Do roku 2016 ředitelka pro rozvoj Bezones, a.s., start byznys platformy pro firmy a podnikatele, poradenství pro začínající podnikatele (mimo jiné kouč pro startup v projektu Czechekosystem agentury Czechinvest). V letech 2002 - 2010 jednatelka soukromé společnosti ve stavebnictví, zodpovídala za finanční, procesní a personální řízení. Spolupráce s Jihočeskou hospodářskou komorou, se společnostmi Blockchain.info a Minebox, Trido, Servis Climax, VPO Protivanov, Sulko, Otherm, Paramont CZ aj.

Promovala v roce 1998 v oborech "Finance a bankovnictví" a "Hospodářská politika a správa", absolventka Diplomatické akademie Cyrila Svobody (hlavní program), absolventka tréninkového programu "Vědomá volba povolání" Smart Course (2016) a vzdělávacího programu "Proforientator budoucnosti" Školy kariérního managementu (2021).
- autorka pracovních sešitů "8 mýtů o volbě budoucího povolání. Reloaded", které v současné době používá ve výuce přibližně 390 základních škol,
- lektorka vzdělávacích programů v kariérovém poradenství pro pedagogy ze základních a středních škol (více jak 700 odškolených hodin, téměř 1000 účastníků, pedagogů a školních kariérových poradců),
- 6 let zkušeností v kariérovém poradenství,
- 20 let zkušeností v podnikání (stavebnictví, finance, IT, poradenství a vzdělání),
- v roce 2021/22 více jak 200 konzultací s žáky 8. a 9. tříd, 24 projektových dnů k výběru střední školy (cca 700 žáků)
na základních školách po celé České republice.

Výrazně ušetříš čas na prostudování různých informací o školách a oborech, neztratíš se v Atlasu škol a nebudeš vybírat ve stresu a ve spěchu.

S čím ti pomůže tento kurz?

Zaměříš se na podstatu, pochopíš, jak přistupovat k výběru škol, plánování vzdělání a co očekávat od studia na střední škole. Získáš konkrétní informace o oborech, které tě zajímají.
Pomohu Ti uvidět několik možných vzdělávací strategií, včetně vysokoškolského studia a mimoškolních aktivit, dobrovolnictví apod., a také jejich klady a zápory. Pochopíš, na které 2 školy a/nebo obory bude lepší podávat přihlášky.
Druhé pololetí 8. třídy je ideální čas začít s výběrem a vyhodnocením informací. V 9. třídě zbude příliš málo času, budeš muset se připravit k přijímačkám, dotahovat známky, navštěvovat veletrhy a dny otevřených dveří. Věř mi, v devítce času bude velmi málo a stresu naopak hodně.
Neoctneš se mezi těmi, které při výběru středního odborného vzdělání vůbec nemysleli na to, že se ke konci střední školy jejich preference mohou změnit. Budou uvažovat o vysokoškolském studiu, ke kterému bude třeba oživit předměty, které na střední neměli.
Pokud tě zajímají obory s talentovou zkouškou (stává se, že člověk o tom vůbec neuvažuje, ale v rozhovoru přijdeme na to, že to není špatná varianta), nebylo by od věci se na tyto zkoušky připravit s předstihem. Přihlášky se totiž podávají již ke konci listopadu a zkoušky se konají v lednu.
Uvědomíš si, jak se učíš. Styl učení (nebo učební styl) není totiž spojen pouze se školou a známkami, ale také s profesními činnostmi, které ti nejvíc vyhovují.
Díky naší konzultaci lépe poznáš své silné stránky a také vlastnosti, které je důležité využívat a rozvíjet, abys v životě a v práci dosahoval(a) svých cílů.

Jste rodič a uvažujete o kurzu pro svého syna nebo svoji dceru? Pak

- vaše rodičovské argumenty, obavy a pochybnosti budou uslyšeny a pochopeny, vaše dospívající dítě dostane od vás tu nejdůležitější podporu, na kterou si bude pamatovat celý svůj život,
- ušetříte spoustu času, protože nebudete muset obíhávat různé školy a vzdělávací veletrhy (které se letos možná ani neuskuteční), zkoumat studijní plány oborů ve snaze pochopit, který z nich odpovídá schopnostem a předpokladům vašeho teenagera,
- jak napsala maminka jedné úžasné slečny, která dnes studuje pedagogickou střední školu, „dnes mám mnohem klidnější spánek",
- čím samostatnější bude váš teenager, tím více času budete mít pro sebe a pro své možná už dávno zapomenuté zájmy nebo pro restart své vlastní kariéry, a také méně obav o jeho nebo její budoucnost,
  - vaše dítě bude připraveno na značné ekonomické změny, které nastartovala současná situace, a které se projeví na trhu práce za 4 roky, kdy zrovna bude vycházet střední školy.
   Kurz hravě zvládají osmáci a deváťáci. Nejlepším obdobím pro absolvování tohoto kurzu je 8. třída. Pokud chodíš do 7. třídy, doporučuji ti ještě určitě rok nebo půlroku počkat.
   V kurzu je důležitá tvoje aktivita, proto pokud víš, že úkoly plnit nebudeš, pak je lepší si vybrat jiný způsob rozhodování.
   Kurz není cestou řešení psychologických problémů a komunikačních problémů s teenagerem.
   Kurz bohužel nemusí zvládat děti se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP), zejména s mentálními omezeními. Děti s poruchou pozornosti určitě budou potřebovat pomoc a podporu rodičů.

   Pro koho tento kurz bohužel není?

   Online kurz "Správná střední"

   5950
   Vyberte způsob úhrady kurzu

   * Cena je konečná a neobsahuje DPH (nejsem plátce).
   Kurz můžete uhradit v průběhu odeslání objednávky platební kartou, anebo později na fakturu, kterou Vám zašlu po zpracování objednávky. Po odeslání objednávky obdržíte její automatické potvrzení.

   V případě úhrady na splátky jako způsob placení zvolte bankovní převod, první splátku ve výši 2975 Kč uhradíte před započetím kurzu, fakturu na druhou splátku Vám vystavím pošlu o měsíc později.

   Podmínky poskytnutí služby se řídí Všeobecnými obchodními podmínkami. Kurz není určen kariérovým poradcům a pedagogům.
   Co je vzdělávacím cílem tohoto kurzu? Proč nestačí individuální konzultace?
   Cílem programů Smartee je usnadnit teenagerům proces profesního sebeurčení, rozvíjet u nich návyky samostatného rozhodování, ukázat cestu sebepoznání, posilovat sebedůvěru, schopnost adekvátně hodnotit své možnosti, plánovat svoji budoucnost, vytvářet životní vize a celkově vzbudit zájem o budoucí vzdělávací a profesní cestu, který je často tlumen obavami, nejistotou, vnějším hodnocením, nedostatkem času, radami dospělých aj.
   Moje dítě je introvert. Je tento kurz pro něj vhodný?
   Říká se, že 40 % populace jsou introverti. Mimochodem autorka a kurátorka kurzu také patří k výrazným introvertům. To mně nebrání jezdit s projektovými dny pro třídy po celé republice:-) A je možné, že mezi ně také patříte. Tento online kurz s individuální zpětnou vazbou a online konzultacemi je pro introverty ideální. Nepotkáváme se skupinově, neplníme společné úkoly. Jediné co je opravdu důležité, aby teenager sám chtěl tímto kurzem procházet! Pokud odmítne plnit úkoly a spolupracovat, neuděláme s tím vůbec nic.
   Poskytujete rodičům individuální zpětnou vazbu? Dostaneme seznam doporučených škol?
   V průběhu kurzu žáci získávají individuální zpětnou vazbu k jednotlivým lekcím, úkolům a testům písemně. Do této zprávy určitě můžete nahlédnout a většinou ji děti s rodiči sdílí. Skvěle funguje, když se pak rodina sejde a průběžně si popovídá o tom, kam se ve svém rozhodování posunul teenager, když se společně podívají na doporučené školy, když rodiče pomáhají pojmenovávat silné stránky a vlastnosti. Pokud usoudíte, že potřebujete něco probrat, napište mi zprávu. Domluvíme se individuálně na online rozhovoru.
   Má tento kurz nějaká omezení? Je možné přihlásit syna /dceru, když je v 7. třídě?
   Kurz je určen pro žáky 8. a 9. tříd. Pokud máte mladší dítě, které se již aktivně zajímá o výběr střední školy, je to skvělé, ale přesto doporučuji rok počkat a do kurzu se přihlásit až v 8. třídě. Cílem kurzu je rozvíjet návyk samostatného rozhodování, pomoci dospět k vlastnímu rozhodnutí a výběru, proto je klíčové, aby teenager s účastí souhlasil a aktivně plnil úkoly, které najde v kurzu. Kurz nenahrazuje odborné psychologické poradenství. proto v případech obtížené komunikace s teenagerem, speciálních vzdělávacích potřeb, psychických problémů (depresivní stavy, poruchy pozornosti, studijní demotivace apod.) doporučuji vyhledat kvalifikovanou odbornou pomoc.
   Můžeme projít kurzem samostatně? Cena kurzu je pro nás vysoká, přesto bychom rádi naše dítě podpořili. Poskytujete možnost splátek?
   Dnešní podoba kurzu je výsledkem mé 6 leté práce s dětmi. Zúročila jsem zkušenosti ze skupinových víkendových kurzů, kterými jsem začínala v roce 2016, ze školení školních kariérových poradců, které jsem organizovala a kterých se zúčastnilo téměř 1000 účastníků, z osobních konzultací s dětmi, z rozhovorů s rodiči teenagerů, z lektorování projektových dnů v 8. a 9. třídách, kterých se zúčastnilo téměř 700 žáků 8. a 9. ročníků. První podoba tohoto kurzu vznikla v roce 2018 a byl to naprostý propadák, ze mnoha důvodů to prostě nefungovalo. Ale já jsem se nevzdávala, protože vím, že pouhá konzultace na základě nějakého testu nestačí. Vím to jako máma dnes již 17-letého středoškoláka, jako kariérová poradkyně a jako člověk, který za sebou má 24 let pracovního života.

   Možnost procházet kurzem samostatně jsem nakonec po dlouhých úvahách a zkoušení zavrhla. Na druhou stranu chápu, že v dnešní době vydat tuto částku jednorázově pro rodinu může být náročné.

   Můžete uhradit tento kurz na splátky. Při objednání kurzu zvolte variantu na splátky a první splátku uhraďte platební kartou. Zbývající 2 splátky ve výši 2 000 Kč Vám budou strženy automaticky v následujících 2 měsících.

   Click to order
   Vaše varianta kurzu
   Total: 
   Vyplňte prosím Vaše údaje
   Jméno, příjmení (zákonný zástupce)
   Váš e-mail
   Telefonní číslo
   Fakturační adresa
   Objednávám pro
   Jak se jmenuje a do jaké třídy chodí?
   V souladu s evropským nařízením pro ochranu osobních údajů GDPR poskytuji souhlas ke zpracování osobních údajů dítěte ve věku do 16 let v rozsahu JMÉNO, PŘÍJMENÍ a E-MAILOVÁ ADRESA po dobu 1 roku za účelem zřízení účtu na platformě Thinkific (pro poskytnutí přístupu k online kurzu) a Mailchimp pro e-mailovou podporu v průběhu kurzu.
   Do tohoto pole prosím napište SOUHLASÍM
   Payment method