Realizace svých snů vs. jistotaTo je opravdu častý problém, se kterým se žáci a rodiče potýkají. Rozhodnutí, kterou školu dát na první místo, není vůbec jednoduché. Zde je několik aspektů, které byste měli zvážit:
- Dát na první místo vysněnou školu? Pokud je žák opravdu odhodlaný studovat na této škole a je ochoten se na přijímací zkoušky řádně připravit, může to být dobrá volba. A když se tam nedostane, algoritmus prozkoumá jeho šance na druhém a třetím místě. V tomto případě je dobré si vybrat takové alternativy, které ho mohou rovněž dovést k vytýčeným cílům, ale budou snáz dostupnější.
- Dát na první místo školu na jistotu? Pokud žák není zcela přesvědčen o svých šancích na vysněné škole nebo pokud se hodně bojí, že přijímačky pokazí (a nejen to, ale napsal cvičné testy a ví, že jeho počet bodů opravdu nestačí), může být lepší zvolit školu, kde má větší pravděpodobnost přijetí. To mu zajistí, že bude mít vzdělání, které odpovídá jeho možnostem a představám, a zaručí místo na střední škole, i když to nebude úplně to nejlepší.
V tomto dilematu bude důležité si objektivně zvážit svoje studijní možnosti ve zkoušených předmětech a předpokládané výsledky u přijímacích zkoušek. Loňské statistiky si můžete stáhnout na stránce DIPSy i v průběhu podávání přihlášek, takže zvažte si pečlivě i tyto údaje.Kapacita škol a oborůTo je další faktor, který ovlivní vaše šance. Proto je dobré již při rozhodování a seřazení škol podle priority
zjistit si, kolik žáků se na daný obor hlásilo loni a v jakém pořadí byly podávány přihlášky. Můžete se rovněž ptat na dnech otevřených dveří, kolik žáků s druhou nebo třetí prioritou se na tuto konkrétní školu a obor nakonec dostalo. Pokud je zájem o obor velmi velký a kapacita oboru je mnohem menší, je pravděpodobnost přijetí nižší.
Poradit jednoznačně jak máte postupovat se nedá. Bude důležité si zvážit tyto informace, pořádně je promyslet a procítit, objektivně vyhodnotit své možnosti a zvolit školy a obory tak, abyste na všech přihláškách neměli jenom ty nejnáročnější, ale aby byla větší pravděpodobnost, že nebudete muset v druhém kole vybírat ze škol a oborů, které byste vlastně studovat vůbec nechtěli. V každém případě je dobré si také připravit plán B, kdyby něco nevyšlo.