Jak se vyhnout zklamání.
5 důležitých zastavení při výběru střední školy

8. září 2024
Kateřina Málková, zakladatelka Smartee.cz
Doba čtení 10 min.
Výběr střední školy patří mezi první opravdu zásadní rozhodnutí v životě teenagera. Místo něj to rozhodnutí nemohou učinit rodiče, a proto toto období přináší spoustu nejistot a obav. I přes veškerou snahu se však stále setkávám s častými chybami, které vedou k tomu, že mnozí absolventi středních i vysokých škol nakonec nejsou spokojení se svou profesní cestou.
Zde je 5 nejčastějších chyb, které jsem ve své praxi vypozorovala, a které stojí za to si uvědomit:

1/ Příliš rychlé rozhodnutí

Když jsme mladí, jsme velmi bystří a velmi impulsivní. Dokážeme se velmi rychle nadchnout pro něco, co nás zaujme na první pohled. Tím může být obor, který na základce představí jeho zástupce, atraktivní stánek na veletrhu nebo návštěva podniku. Pro rodiče je často úlevou, když dítě prohlásí, že už ví, co chce studovat. Ale pozor! Je důležité se nenechat unést prvním dojmem a tento výběr prozkoumat důkladněji.

Mnoho studentů zjistí až na škole, že sliby z prezentace neodpovídají realitě každodenního života a že obsah učiva je vlastně neoslovuje a nebaví. Doporučuji věnovat čas hlubšímu průzkumu – podívejte se na učební osnovy, promluvte si se současnými studenty a zamyslete se nad tím, jak by vypadal každodenní život na této škole a co můžete dělat, až školu dostudujete.
Mnoho studentů zjistí až na škole, že sliby z prezentace neodpovídají realitě každodenního života a že obsah učiva je vlastně neoslovuje a nebaví.
2/ Výběr podle aktuálních zájmů

Zvolit obor, který rezonuje s vašimi zájmy, není chybou, ale je třeba přemýšlet i nad budoucími možnostmi uplatnění. Často na to naráží jak středoškolští, tak i vysokoškolští studenti. Studují to, co je baví, ale až po škole zjišťují, že netuší kde hledat uplatnění. Zaměření pouze na aktuální zájmy může znamenat, že neprozkoumáte další možnosti a zůstanou ve stínu vaše vlohy a talenty, které by mohly otevřít lepší profesní perspektivy. Na dnešním trhu práce je to velmi důležité.

Při výběru středoškolského oboru je dobré uvažovat strategicky – nejen o tom, co vás teď baví, ale i o tom, jaké jsou vaše dlouhodobé cíle a kam směřuje současný trh práce. V budoucnu tak budete mnohem pružnější a vždy dokážete najít příležitost, která vám bude vyhovovat.
3/ Strach opustit kamarády

Mnoho žáků se rozhoduje podle toho, kam jdou jejich kamarádi, nebo naopak odmítají školu, kde studuje někdo, s kým se nechtějí potkávat. Vztahy jsou pro nás důležité v jakémkoli věku a v období dospívání obzvlášť. Určitě si říkáte, jestli na střední škole potkáte lidi, s kterými si budete rozumět, zda zapadnete do nového kolektivu a budete mít někoho, s kým vás spojují stejné zájmy. Proto kamarád/ka ze základky může být takovou jistotou, že v novém prostředí na to nebudete sami.

Kamarád/ka nám skutečně může pomoci si všimnout škol, o kterých jsme dříve nevěděli. O vysoké škole, kterou jsem vystudovala, jsem se dozvěděla právě díky své spolužačce. Nicméně nepodceňujte podstatné věci – zda vás zajímá tento obor, máte k tomu předpoklady a vztah a máte představy o tom, co budete dělat po vystudování.

Přestup na jinou školu neznamená konec přátelství. Naopak, společné zážitky z různých škol mohou váš vztah obohatit a posílit.
Zvolit obor, který rezonuje s vašimi zájmy, není chybou, ale je třeba přemýšlet i nad budoucími možnostmi uplatnění. Často na to naráží jak středoškolští, tak i vysokoškolští studenti. Studují to, co je baví, ale až po škole zjišťují, že netuší kde hledat uplatnění.
4/ Poslední slovo mají rodiče

Je to velmi citlivé téma, sama vím, jak je někdy těžké svým dětem v něčem ustoupit a nevměšovat se do jejich rozhodnutí, když si myslím, že udělají chybu. Anebo naopak, jak je těžké jim poradit v některých věcech, když pro tu radu přijdou samy.

Proto v tomto období je důležitý dialog a místo hotových rad a řešení je lepší dětem pokládat otázky: „A proč si to myslíš?“ „A co tě na tom láká?“ Rodiče mohou mít na základě svých zkušeností cenné názory, ale je důležité, aby dítě mělo prostor k vlastním rozhodnutím.

V každém případě v otázkách názorových střetů je důležité postupovat citlivě a nezatrhnout nějakou školu jen proto, že dítě bude na intru. Všichni chceme, aby se našim dětem dařilo a aby se nedostávaly do nebezpečných situací. Teenageři ale mají potřebu zkoumat a rozšiřovat hranice svých možnosti, a tak je velmi důležité abychom svoji péči jim zbytečně nepřistřihli křídla.

Všechny obavy se dají pojmenovat a racionalizovat, tak společně můžete najít cesty, jak se vyhnout rizikům, ale nepřijít o výhody.
8 mýtů o volbě budoucího povolání
  • Objevíš své talenty a získáš větší důvěru ve své schopnosti
  • Naučíš se vybírat povolání ve světě plném změn a nejistot
  • Najdeš obory a školy, které ti budou dávat smysl a bavit
  • Budeš mít jasno v tom, co je pro tebe důležité při výběru povolání
Interaktivní pracovní sešit ve formátu pdf (76 str.)
5/ Spoléhání se na prestiž a kvalitu školy

Prestiž a kvalita školy mohou být důležitými faktory, ale samy o sobě nezaručují spokojenost ani úspěch. Jak popisuje Shawn Achor ve své knize Výhoda spokojenosti, studenti prestižních škol jsou často ohroženi syndromem vyhoření. Důležité je nejen to, zda je škola kvalitní, ale také jak se student na škole cítí a zda ho daný obor opravdu naplňuje.

Na jednu stranu, když se díváte po prestižních a vyhlášených školách, je to vlastně dobře. Své jméno a pověst tyto školy nezískaly na prázdném místě. Stojí za tím často kvalitní výuka, dobré výsledky studentů a skvělý pedagogický tým. Tento přístup ukazuje, že hledáte to nejlepší pro sebe nebo své dítě, což je skvělé nastavení mysli.

Na druhou stranu, elitní a prestižní školy děti často studují s pocitem, že rodiče vkládají do jejich vzdělání velká očekávání. Tento tlak může být značný, zejména pokud student cítí, že je zavázán školu dokončit, i když jeho duše tíhne někam jinam. Zklamat rodiče a nesplnit jejich očekávání může být pro děti velkým problémem.

Opravdový úspěch tedy nespočívá pouze ve volbě prestižní školy nebo oboru, ale především v hledání vnitřní spokojenosti a smyslu. Pokud vás baví to, co studujete, jste optimističtí a pružní, budete mít větší šanci na profesní úspěšnost i na dlouhodobou životní spokojenost. Prestižní a kvalitní škola může tento úspěch umocnit, ale je důležité najít rovnováhu mezi kvalitou školy, vašimi zájmy a vnitřním pocitem naplnění.
Chcete vybrat takovou školu, která bude bavit a zároveň nastartuje vaši úspěšnou profesní budoucnost?
Tyto publikace a kurz Vám s tím zaručeně pomohou
E-book (pdf, 43 str.) Vám pomůže podívat se na výběr střední školy očima dítěte a uvidět, v čem se přístup dětí liší od přístupu dospělých. Dokážete více porozumět svému dítěti a díky připraveným otázkám začít se s ním/ní bavit o výběru střední. Najdete v něm informace o novinkách v přijímacím řízení pro rok 2024, odkaz na katalog středních škol a radu, jak se v něm orientovat, důležité termíny přijímačkového roku a doporučení k návštěvám veletrhů.
Interaktivní pracovní sešit-trénink pro žáky 8. a 9. tříd základních škol (76 str., pdf). Krok za krokem provede teenagera procesem sebepoznání, pomůže pojmenovat talenty a silné stránky nejen v rámci školních předmětů, naučí vybírat povolání ve světě, který se neustále mění.
Pomohl už více než 3000 žákům. Sešit využívají ve výuce téměř 500 základních škol.

Online kurz pro žáky 8. - 9. tříd základních škol a víceletých gymnázií. K výběru střední školy se můžete připravovat postupně a s předstihem. Díky kurzu se Váš teenager naučí rozumět sobě, dokáže se zorientovat ve velké nabídce oborů a škol, stanovit si kritéria výběru a nahlédne do své dospělé budoucnosti nejen z profesního úhlu pohledu. Kurz podpoří jeho nebo její sebevědomí a sebedůvěru, naučí stanovovat si profesní cíle a podpoří vnitřní motivaci.