Zvládnu přípravu na přijímačky doma, nebo potřebuji doučování?

16. srpna 2024
Kateřina Málková, zakladatelka Smartee.cz
Doba čtení 12 min.
Přemýšlíte, zda zvládnete přípravu na přijímací zkoušky sami doma, nebo zda je lepší investovat do placeného doučování? Není divu, že vás tato otázka trápí. Přijímací zkoušky jsou pro většinu žáků významným milníkem a jejich úspěšné složení může výrazně ovlivnit budoucí studium. Pojďme si společně rozebrat, co všechno obnáší příprava na přijímací zkoušky a kdy se vyplatí vyhledat odbornou pomoc.
Jak se připravit na přijímací zkoušky na střední školy
*
Tento článek je chráněn autorským právem. Pokud z něj chcete citovat nebo jej využít pro své materiály, uveďte prosím zdroj. Děkuji za respektování mé práce.
Kdo skládá přijímací zkoušky a jaké jsou jejich typy?

Přijímací zkoušky z češtiny a matematiky (standardizované testy CERMAT) neskládají pouze žáci, kteří se hlásí na střední školy s učebním oborem a žáci, kteří se hlásí na maturitní obory s talentovými zkouškami ze skupiny 82 nebo na konzervatoře. Umělecké školy a některé další střední školy mohou vypisovat talentové zkoušky, organizovat pohovory a mít další specifické požadavky a kritéria přijetí.
  • Obory s talentovými zkouškami. Od školního roku 2024/25 všechny přihlášky na střední školy na obory bez talentových zkoušek a s talentovými zkouškami se podávají ve stejném termínu od 1. do 20. února (dříve na obory s talentovkami to bylo k 30. listopadu.) V tomto termínu můžete podat až 2 přihlášky na obory s talentovými zkouškami (z celkem 5 přihlášek). To se týká uměleckých škol, gymnázií se sportovní přípravou, konzervatoří a dalších oborů vyžadujících speciální nadání a dovednosti, které v katalogu škol obvykle patří do skupiny 82. U oborů s talentovými zkouškami nepíšete přijímačky z matematiky a češtiny, ale skládáte talentové zkoušky a můžete se setkat s dalšími požadavky, například s přípravou domácích prací (portfolií, kreseb, prezentací, fotografií apod.), a/nebo s testem všeobecných studijních předpokladů či všeobecného kulturního přehledu. Zkoušky probíhají od poloviny března a v dubnu a jejich termíny se nekryjí s termíny přijímaček CERMAT.

  • Gymnázia se sportovní přípravou. Kromě standardních přijímaček z matematiky a českého jazyka se zde navíc konají i talentové zkoušky z tělesné výchovy. Přihlášky na tato gymnázia se také mezi 1. a 20. únorem přes systém DIPSY. Počítejte se sportovními talentovkami a také s přijímacími zkouškami z češtiny a matematiky.

  • Maturitní obor „Předškolní a mimoškolní pedagogika“. I zde se setkáme s kombinací písemných testů CERMAT a školních zkoušek, které většinou ověřují schopnosti uchazeče v komunikační, výtvarné, pohybové a hudební oblasti. Skladba a hodnocení školní zkoušky se u každé školy může lišit. Na webech škol často najdete videoukázky. Pokud podáváte přihlášky na tento obor, tato přihláška se považuje za přihlášku na maturitní obor bez talentových zkoušek, i když součástí přijímacího řízení kromě přijímaček z ČJ a MA bude školní zkouška, které se občas říká "pedagogické talentovky". Tak ať vás to nemate. Pokud současně podáte 2 přihlášky na obory ze skupiny 82 a budete chtít podat přihlášku na tento pedagogický obor, můžete.

  • Maturitní obory. Některé školy si stanovují další kritéria přijetí, například vlastní školní zkoušky, které doplňují jednotné testy CERMAT. Na některých školách se setkáte s pohovorem, s ověřením znalostí cizích jazyků, anebo budete potřebovat připravit portfolio. Tyto podmínky školy zveřejňují na svých webových stránkách v sekci Kritéria přijímacího řízení obvykle do 31. ledna, ale často tam visí i loňská kritéria, takže můžete se připravit trochu dopředu. Jen v lednu nezapomeňte si informace aktualizovat.

  • Specifické požadavky. Podmínky přijetí na obor Bezpečnostně právní činnost nebo na Vojenské střední škole v Moravské Třebové může obsahovat zkoušku z tělesné výchovy ověřující fyzickou zdatnost. Na Střední policejní škole Ministerstva vnitra navíc budete absolvovat psychotesty.
Pokud se na přihlášce objeví alespoň jeden maturitní obor bez talentové zkoušky, máte nárok na dva pokusy o složení přijímací zkoušky CERMAT. Do výsledků přijímacího řízení se započítává ten nejlepší pokus.
Jak vybrat střední školu
v klidu a chytře?
V dnešním světě je těžké si být něčím jistý? Jaké vzdělání bude mít za pár let hodnotu, když se všechno mění tak rychle. I s tímto vám poradí tato příručka. Ukáže na co je důležité se soustředit, aby vás nezklamal váš výběr ani řadu let po ukončení střední školy.
Co je důležité pro úspěšnou přípravu?

  • MOTIVACE. Je to nejdůležitější faktor. Pokud pro teenagera příprava k přijímacím zkouškám je prostředkem k dosažení jeho vlastního cíle (dostat se na školu, kterou si vybral, protože chce studovat právě tento obor a vidí v tom smysl), rodiče ho nemusí do ničeho nutit, a samotný teenager má mnohem více energie a disciplíny, která mu pomáhá se připravit na zkoušky a zvládnout stres.
  • VČASNÝ ZAČÁTEK. Ideální je začít s přípravou již v průběhu školního roku, nejlépe v 8. třídě.
  • KVALITNÍ MATERIÁLY. Můžete využit sborníky úloh, které každý rok vydávají různá nakladatelství, a vzorové testy CERMATu (odkaz).
  • PRAVIDELNOST. Důležité je pravidelné opakování učiva a řešení úloh.
Kdy se vyplatí doučování nebo přípravné kurzy?

  • Pokud máte s některým předmětem výrazné problémy a směřujete na maturitní obor.
  • Pokud potřebujete individuální přístup a zpětnou vazbu od člověka, který se vyzná jak v předmětů, tak i v struktuře a typech testových úloh. A také potřebujete řád, aby vás přípravou někdo provázel systematicky, protože sami to nedokážete a nejste studijní typ.
  • Pokud se chcete lépe připravit na specifické typy úloh, které se objevují v přijímacích zkouškách.
  • Pokud míříte na školy s vysokou konkurencí, kde se bude hrát o desetiny bodu.
I když jste silní v oboru předmětech, můžete mít problém, pokud neznáte přesnou podobu testu. Tyto testy mají svá pravidla, která je potřeba dodržet. Body totiž můžete lehce ztratit nejen v případě chybných řešení, ale také při zapisování odpovědí do záznamových archů.
Přijímačky nanečisto - ano nebo ne?

I když se dobře připravíte k přijímačkám, můžete mít problém, pokud neznáte přesnou podobu testu. Tyto testy mají svá pravidla, která je potřeba dodržet. Body totiž můžete lehce ztratit nejen v případě chybných řešení, ale také při zapisování odpovědí do záznamových archů. Otázky v testech jsou formulovány specifickým způsobem. Pokud jste se s takovými otázkami ještě nesetkali, může vás to zaskočit.

Z tohoto důvodu přijímačky nanečisto mohou být užitečné, ale je důležité zjistit, jak přesně probíhají. Některé střední školy nabízejí zkrácené verze testů, které nemusí zcela odpovídat skutečné zkoušce.

Testy nanečisto si můžete, dokonce bych řekla musíte napsat doma v časových podmínkách, které budou u ostrých testů. Doporučuji testy napsat alespoň dvakrát:
  • na začátku, abyste zjistili svoji úroveň a pochopili, na která témata a úlohy budete potřebovat intenzivnější přípravu,
  • ke konci přípravy, abyste si uvědomili svůj pokrok, spočítali výsledek, vyzkoušeli vyplnění záznamových archů a připravili taktiku.

Závěrem

Příprava na přijímací zkoušky může být náročná, ale s dostatečnou motivací a kvalitními studijními materiály můžete to zvládnout i doma. Pokud si nejste jistí, zda máte dostatečné znalosti nebo potřebujete další podporu, neváhejte se poradit s učiteli na základní škole nebo zvážit možnost doučování či speciálních přípravných kurzů. Nabídka je opravdu široká.

Autorka je zakladatelkou projektu Smartee, který od roku 2016 poskytuje kariérové poradenství pro děti a mládež. Předtím strávila téměř 19 let v prostředí firem, kde působila jako jednatelka dvou společností a ředitelka pro personální a finanční řízení. Má zkušenosti s náborem zaměstnanců a stážistů a se spoluprací s lidmi různých profesí. V projektu Smartee se zaměřuje na kariérové poradenství a vzdělávání pro dospívající a dospělé.

Je autorkou pracovního sešitu „8 mýtů o volbě budoucího povolání“, který představila na mezinárodní konferenci IAEVG v Bratislavě v roce 2019. Jako lektorka spolupracovala s organizacemi jako NPI, CCV Pardubice a VÍM Brno a účastnila se řady konferencí pro kariérové poradce. Její semináře a webináře oslovily více než 1000 pedagogů, a díky projektovým dnům „Moje budoucnost, moje volba“ podpořila přes 2500 osmáků a deváťáků.
Ing. Kateřina Málková
zakladatelka Smartee
Kateřina Málková, smartee.cz