Móda vs. styl: co určuje výběr profese?

Kateřina Málková, zakladatelka Smartee ČR
kariérový kouč a trenér
01. října 2017
doba čtení 4 minut
„Je velmi důležité umění rozlišovat mezi stylem a módou.
Móda se mění, styl se zvěčňuje cestou poznání vlastní individuality."
André Courreges

A teď zbystřete. Tato slova patří muži, který vymyslel minisukně, bílé pletené triko na tělo, geometrické siluety, vinylovou obuv na ploché podrážce, kosmický vzhled šedesátých. André Courreges byl módní vizionář a futurista.

Když jsem přemýšlela o tom, co napsat, v hlavě se mi neustále přehrávalo „móda - styl", „móda – styl"… Přitahovala jsem tato dvě slova jako mucholapka a také jsem se snažila je od sebe nelítostně odhánět. Móda a profese? Prosím Vás, co to má společného s volbou povolání?

Jenže v našem životě všechno se vším souvisí. Mozek dokáže najít souvislosti i tam, kde nejsou, dokreslit části, které chybí, a nakonec vybrat něco, co mu připadá jako nejlepší varianta, dokáže se rozhodnout, … někdy absolutně samostatně, aniž bychom problém důkladně analyzovali. Volba povolání není výjimka. Všechna ta rozhodnutí – společně s kamarády, na radu rodičů, podle výsledků testů – patří k automatickým, jsou snazší, ale ne vždy správná.

Móda a styl jsou velmi zdařilými metaforami pro výběr budoucího povolání. Slova móda vychází z latinského modus, což znamená míra, obraz, způsob, pravidlo nebo popis. Styl vychází z řeckého stylos – hůlka, s jejíž pomocí se psalo na voskových tabulkách. Dnešní stylus na dotykové displeje je ze stejného soudku.

Móda souvisí s krásou, estetikou, atraktivitou. Móda sice není věčná, je přelétavá, prchavá, ale odráží zvyky a vkusy určité společnosti v určitou dobu. Její hlavním fenoménem je fenomén novinky. Móda se dívá do budoucna, dovoluje experimentovat, inovovat, vymýšlet. Má tendenci se vtrhávat do tradiční kultury a měnit ji.

S jistou nadsázkou se dá říci, že existuje určitá móda na profese, která bývá způsobená její prestiží, nedostatkem specialistů a jinými faktory. Například, v 90. letech byly „v módě" profese právníků, ekonomů, manažerů, školy chrlily tyto specialisty, ale nabídka převýšila poptávku a mnoho ekonomů se muselo rekvalifikovat. Dnešní situace s kodéry webových stránek a aplikací (v ČR ke dnešnímu dni jich chybí asi 15 tisíc) může působit tak, že když si vyberete tuto profesi, po vystudování si zajisté najdete dobré uplatnění. Pravda je ale taková, že kodér patří ke specializacím střední kvalifikace, kterou bude možné nahradit algoritmy, tudíž přesto že je dnes „módní", za 4 – 5 let můžete patřit k armádě lidí, kteří se budou muset rekvalifikovat a doučovat.

Jak krok za krokem správně vybrat střední školu a budoucí povolání
Tato příručka vás provede celým procesem – od prvního rozhovoru s dítětem až po výběr konkrétní školy a podání přihlášky.

Zjistíte, jak poznat, co je pro vaše dítě opravdu důležité, jak spolu mluvit i ve chvílích, kdy doma převládá nejistota nebo obavy, a jak se vyhnout zbytečným chybám, které často vedou ke stresu nebo nespokojenosti.

Díky konkrétním tipům, otázkám a přehledným návodům získáte jistotu, že vaše společné rozhodnutí bude promyšlené – a vaše dítě bude mít šanci najít školu, kde se mu bude dařit.
ŽIVOTNÍ STYL
Goethe považoval styl za projev vyšších vlastností osobnosti. Styl vzniká tam, kde existuje svoboda sebevyjádření. Módou se můžete inspirovat, sledovat, ale vybírat si z její nabídky to, co je v souladu s Vašim osobním stylem. Individuální styl člověka se neprojevuje pouze v oblékání. Je to také způsob myšlení, reakcí, způsob určování cílů, emoční styl, styl poznávání a rozhodování.

Rakouský psycholog Alfred Adler, zakladatel individuální psychologie, zavedl koncept „životní styl", který je spojen se směřováním a hodnotovým systémem, pomáhá člověku se přizpůsobit okolnímu prostředí tím nejlepším pro něj způsobem.

Období mezi 14. – 19. let rokem života je důležité nikoli proto, že vybíráme povolání na celý život, ale proto, že vybraná škola může předurčit životní styl člověka, jeho úspěšnost na mnoho let dopředu. Je to období, kdy pozitivní zkušenosti a úspěchy se vrývají pod kůži a formují osobní styl člověka, jeho zvyky, jeho sebepojetí a způsob rozhodování. Mezi módou a stylem je jasný rozdíl: módu diktuje společnost, je pomíjivá, o stylu se člověk rozhoduje sám, on je designerem svého života.

Podívejte se prosím znovu na základní potřeby teenagera na str. 10 - 12 našeho e-booku, nejsou náhodné. Období dospívání a první volba povolání souvisí s poznáním vnitřní motivace. Je to výběr mezi dvěma základními rozhodovacími strategiemi – obrany nebo zvládnutí. První strategie (nepromyšlená volba povolání) dříve nebo později povede ke zvýšenému stresu, složitostem, problémům a dezadaptaci, druhá – k rozvoji emoční kompetence, schopnosti zvládat složité situace, radosti a pozitivním emocím a celkové životní úspěšnosti.

Autorka je zakladatelkou projektu Smartee, který od roku 2016 poskytuje kariérové poradenství pro děti a mládež. Předtím strávila téměř 19 let v prostředí firem, kde působila jako jednatelka dvou společností a ředitelka pro personální a finanční řízení. Má zkušenosti s náborem zaměstnanců a stážistů a se spoluprací s lidmi různých profesí. V projektu Smartee se zaměřuje na kariérové poradenství a vzdělávání pro dospívající a dospělé.

Je autorkou pracovního sešitu „8 mýtů o volbě budoucího povolání“, který představila na mezinárodní konferenci IAEVG v Bratislavě v roce 2019. Jako lektorka spolupracovala s organizacemi jako NPI, CCV Pardubice a VÍM Brno a účastnila se řady konferencí pro kariérové poradce. Její semináře a webináře oslovily více než 1000 pedagogů, a díky projektovým dnům „Moje budoucnost, moje volba“ podpořila přes 2500 osmáků a deváťáků.
Ing. Kateřina Málková
zakladatelka Smartee
Kateřina Málková, smartee.cz