smartee.cz

Malý krok, velká změna

Kateřina Málková, zakladatelka Smartee ČR
kariérový kouč a trenér
18. června 2017
doba čtení 4 minuty
- "Nevím, jak vybírat, co mám k dispozici."
- "Vím, co by se mi líbilo, ale je to náročné, nejsem si jistá, jestli chci studiu věnovat tolik času."
- "Vím, k čemu mám předpoklady, ale s tím směrem nesouhlasí rodiče, říkají, že se neuživím."
- "Mám dilema, nevím, pro kterou ze dvou (nebo více) variant se mám rozhodnout."
- "Zajímá mne směr, pro který žádná škola v ČR není, ale v zahraničí je to moc náročné (nákladné, nereálné apod.), a ani nevím, jestli to studium je podstatné."
- "Mám mnoho nadání a zájmů, spousta věcí mi jde, nevím, jak toto všechno skloubit v jednu profesi."
- "Už bych měla mít vybráno, ale vůbec nevím, kde začít."
- "Absolvovala jsem testy. Ale to, co mi vyšlo, mne ani nepřekvapilo, ani neukázalo, kterým směrem se tedy mám vydat."
- "Testy profesní orientace jsem absolvoval dvakrát, pokaždé mi vyšlo něco jiného. Tak nevím."

- "Vybrala jsem si školu v zahraničí. Bude náročné se tam dostat, ale jsem ambiciózní. I teď studuji nejlepší školu. V budoucnu bych chtěla mít rodinu, ale nevím jak skloubit práci a děti. Nechtěla bych, aby moje dítě mne vidělo půlhodiny denně jako já svoji mámu."
- "Škoda, že veletrhy škol nejsou každý měsíc, potřebovala bych vědět, jaké školy existují a co přesně nabízí."
-
"Už jsme si měli vybrat volitelné předměty, ale já ještě nevím, co chci studovat dál, proto jsem vybírala neutrální, které se budou hodit tak nebo tak."

(z besed se středoškoláky - účastníky našich akcí)
Mám velmi dobrou známou, která v Brně vede Ateliér pro kočku. Učí lidi kreslit a říká, že kreslit může opravdu každý. Její metoda výuky je zajímavá, nevtíravá, nedirektivní. Provádí vás celým procesem, upozorňuje tam, kde je potřeba a ještě k tomu čte příběhy, různé příběhy o barvách, o králi Artušovi.

Přijdete do kurzu a dostanete předlohu, kterou byste měli nakreslit za dvě hodinky, a k tomu téma. Před Vánocemi jsme kreslili dvě vánoční koule – červenou a bílou, matnou a lesklou. Nic složitého… na první pohled, jenže… Než začnete, potřebujete vidět. Vidět všechny detaily, vidět rozdíly mezi leskem a matem, vidět odraz celé místnosti ve zvláštní perspektivě, vidět stíny, vidět sebe… A pak toto všechno nakreslit.

Najednou cítíte, že se nehnete. Je toho příliš moc, je to příliš složité, prostě to nedokážete, a ještě za pouhé dvě hodiny. Úkol nadlidský, chce se utéct. Ale přesto začnete, nakreslíte tvar, pak se soustředíte na jednotlivé části, krok za krokem, detail po detailu, uvolníte se, posloucháte příběh, vypustíte z hlavy „zeměkouli" s jejími složitostmi a kreslíte. Za 2 hodiny je máte obě a s odstupem žasnete, že jste to dokázali!

Naporcujte si slona

Tak je to s každým rozhodnutím, složitou situací, kterou potřebujeme zvládnout. Výběr školy, oboru, budoucí profese je obrovské rozhodnutí jako slon. A jak se dá spolknout slon? No, samozřejmě po kouskách:-)

Žijeme totiž v domnění, že velká rozhodnutí a výsledky vyžadují velké činy. ALE ve skutečnosti mnoho velkých změn v životě přináší právě malé kroky. Není třeba se snažit zvládnout tento úkol najednou. Možná jste to zkoušeli, ale nakonec řešení odložili. Teď víte proč – snažili jste se velkého slona spolknout najednou, a to nejde. Pojďme to znovu otevřít.

Vyberte si jen první krok a položte si otázku: „Který nejmenší krok mohu podniknout právě teď, abych zjistil(a), které obory se mi hodí nejvíc?" Odpověď může být jakákoli, váš první malý krok je jen váš. Pouze vy víte, co s vámi rezonuje. Nebojte se, žádná odpověď není chybná, jen je důležité, aby ten krok byl opravdu dostatečně malý a připadal vám jednoduchý.

A teď, když víte, který krok podniknout, udělejte to, neodkládejte. A až budete mít výsledky, zaznamenejte je, někam zapište. Založte si sešit, vezměte si zápisníček, použijte nějakou aplikaci (skvěle funguje Evernote), nebo napište na tabuli. Můžete si vzít A3 a vytvořit koláž ze všech informací a nápadů, které na této dobrodružné cestě získáte.

Pamatujte, že energie začne proudit, když se věci pohnou. A právě vy máte dost znalostí a zdrojů, abyste dokázali začít s výběrem správné školy právě teď.

Držím palce!
Hledáte cestu, jak podpořit svoje dítě v jeho první důležité volbě?
Tyto publikace a kurz Vám s tím zaručeně pomohou
E-book (pdf, 22 str.) Vám pomůže podívat se na výběr střední školy očima dítěte a uvidět, v čem se přístup dětí liší od přístupu dospělých. Dokážete více porozumět svému dítěti a díky připraveným otázkám začít se s ním/ní bavit o výběru střední. Najdete v něm informace o novinkách v přijímacím řízení pro rok 2024, odkaz na katalog středních škol a radu, jak se v něm orientovat, důležité termíny přijímačkového roku a doporučení k návštěvám veletrhů.
Interaktivní pracovní sešit-trénink pro žáky 8. a 9. tříd základních škol (76 str., pdf). Krok za krokem provede teenagera procesem sebepoznání, pomůže pojmenovat talenty a silné stránky nejen v rámci školních předmětů, naučí vybírat povolání ve světě, který se neustále mění.
Pomohl už více než 3000 žákům. Sešit využívají ve výuce téměř 500 základních škol.

13-dílný online kurz pro žáky 8. - 9. tříd základních škol a víceletých gymnázií v kombinací s individuálním poradenstvím. K výběru střední školy se můžete připravovat postupně a s předstihem. Díky kurzu se Váš teenager naučí rozumět sobě, dokáže se zorientovat ve velké nabídce oborů a škol, stanovit si kritéria výběru a nahlédne do své dospělé budoucnosti nejen z profesního úhlu pohledu. Kurz a osobní konzultace podpoří jeho nebo její sebevědomí a sebedůvěru, naučí stanovovat si cíle a podpoří vnitřní motivaci.