Nám, rodičům, se může zdát, že naše děti nemají problém s výběrem. Nakonec na střední školy jdou početně slabší ročníky, školy se přetahují o uchazeče. Existují statistiky, které říkají, že většina děti už v 8. třídě celkem ví, kterým směrem se vydat. Ale to je jenom zdání.
V rodině otázky vzdělání řeší maminky počínaje školkou a až po střední školu. Tátové na rodičovských schůzkách bývají výjimkou. Samozřejmě to neznamená, že otázka profesní volby dětí táty nezajímá. Problém je spíše v tom, že naše generace maminek je velmi zodpovědná a rozhodná. Skutečně se zajímáme o vzdělání, jsme schopné se dohadovat se školami o individuálním přístupu, jsme vnímavé vůči potřebám našich dětí, pozorujeme jejich vývoj od malička, podporujeme je na každém kroku, přihlašujeme do různých kroužků, zajímáme se o poslední trendy ve vzdělání a snažíme se najít kvalitní školu, která je připraví na život, protože chceme, aby naše děti byly šťastné.
Najednou v 8. a 9. třídě náš názor přestává být dogmatem, teenager přichází se svým rozhodnutím, s nějakou školou nebo oborem, který jak on nebo ona si myslí, je pro něj ten pravý. Pokud nemáme námitky, pomáháme svému potomkovi s výběrem alternativy, s přípravou k přijímačkám, protože tato zkouška je složitý a stresující úkol, s kterým se teenager nesetkal doposud.
Toto je samozřejmě z našeho pohledu ideální varianta. Ne vždy to probíhá bez konfliktů, obzvlášť když jeden z rodičů s vybraným směrem nesouhlasí, ať už z jakéhokoli důvodu. V tomto případě teenager je schopen se vzdát svého směru a začít hledat kompromis. Velmi často to dělají slečny.
Všechno se ovšem může odehrávat i jinak. Výběr školy může doprovázet nejistota, teenager nemusí mít nějaké výrazné talenty, anebo může mít dobrý prospěch z různých předmětů, nebo mít různorodé zájmy, které není jednoduché přiřadit ke konkrétnímu oboru. V tomto případě se rodiče aktivně zapojují do procesu volby, obvykle mají svůj názor, například že teenager potřebuje čas na rozmyšlenou a v tom mu pomůže nějaké všeobecné vzdělání. Vyhledáváte informace, jdete na veletrh středních škol, na dny otevřených dveří a podle sympatií a kritérií úspěšnosti společně něco vybíráte.